شهرستان آشتیان موزه منزل میرزا هدایت وزیر دفتر - منزل معتمد الایاله - امامزاده روستای آهو - منزل عبدالعظیم قریب

شهرستان آشتیان در مرکز استان مرکزی و شمال شهرستان اراک قرار دارد و با مرکزاستان 80 کیلومتر فاصله دارد. شهرستان آشتیان با جمعیتی معادل 21121 و مساحتی در حدود 1239 کیلومترمربع کوچکترین شهرستان استان مرکزی است.

این شهرستان دارای یک بخش- مرکزی-،یک شهر-آشتیان-،سه دهستان- گرکان،سیاوشان و مزرعه نو- است. این شهرستان از شمال به تفرش و قم ، از جنوب و جنوب شرق به شهرستانهای دلیجان و اراک، از غرب به شهرستان فراهان محدود گشته است.

شهرستان آشتیان از شهرهای بسیار کهن ایران و در گذشته جزء مادسفلی یا ماد بزرگ بوده است. آثارمادی در این شهرستان فراوان به چشم می خورد. اسامی اماکن آن ریشه اوستایی- پهلوی دارند. این اسامی، تعداد زیادی قلاع گبری و وجود آتشکده ها در این منطقه مانند (آتشکده فردجان و فراهان) ارتباط واژه آشتیان را با دین زرتشت قوی می سازد.

این منطقه در زمان خلافت عمر توسط مالک بن عام اشعری فتح و مردم آن به دین اسلام گرویدند. در کتب جغرافیایی پس از اسلام این شهر جزء ولایت کوهستان یا جبال و یا عراق عجم آمده است. بنابه تفسیر (دهگان) لغت آشتیان معرف معبد و قربانگاه است. کلمه آشتیان مرکب از دو جزء ((یشت)) به معنی پرستش، قربانی، دعا و سرود مذهبی و ((یان)) معرف مکان و جایگاه است. آشتیان در مختصرالبلدان و تاریخ قم ابرشتیجان آورده شده است و ابن فقیه آن را از متعلقات همدان ذکر نموده و صاحب تاریخ قم آنرا از طموجهای قم برشمرده است.

شهرستان آشتیان به سبب ارتفاع نسبتاً زیاد، دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. این شهر از لحاظ توپوگرافی دردامنه ارتفاعات کوه های مرکزی استان واقع شده و از جنوب به دشت فراهان و کویر میقان منتهی می شود. از ارتفاعات معروف آن کوه رف قاسم کش ،کوه کلاهه و میراب را می توان نام برد.

کشاورزی و دامپروری فعالیت غالب ساکنان این شهرستان را تشکیل می دهد. زبان اهالی این شهرستان فارسی است و عده ای از آنها به زبان ترکی تکلم می کنند.

ازجمله سوغات شهرستان آشتیان می توان: صابون، گردو و بادام را نام برد. کارگاههای صابون سازی یکی از جاذبه های مهم اقتصاد سنتی این شهرستان محسوب می شود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 688
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما