سعید بیابانکی عنوان کرد؛ جشنواره کتابخوانی رضوی گام بلند نهاد در مسیر کتابخوانی است سعید بیابانکی، شاعر و منتقد ادبی درباره برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برگزاری این جشنواره، گامی بلند در جهت ترویج کتابخوانی و همچنین آشنایی با معارف رضوی و گسترش خلاقیت در کودکان برداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۷ اثر با موضوع سیره امام رضا علیه‌السلام در ۳ رده سنی «کودک»، «نوجوان»، «جوان و بزرگسال» برگزار شد و با مشارکت ۸۵۸ هزار ۶۹۵ نفر و رشد ۳۲ درصدی نسبت به دوره گذشته، به کار خود پایان داد.

سعید بیابانکی گردآورنده کتاب «مهمان خراسان» که این اثر به عنوان یکی از منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش کودک معرفی شده بود، درباره برگزاری این جشنواره گفت: در دوره نوجوانی و جوانی ما، یکی از نشانه‌های فعال بودن، حضور در کتابخانه‌ عمومی شهرمان بود؛ اتفاقی که به واسطه تغییرات دنیای جدید و گسترش فضای مجازی در زندگی امروز، کم‌رنگ شده است.

وی با تأکید بر لزوم بکار بستن تمهیداتی برای حضور پررنگ مردم در کتابخانه‌ها، افزود: یکی از راهکارهایی که می‌توان در این دوره مردم را به کتابخانه‌ها دعوت کرد، اجرای طرح‌های فرهنگی متناسب با ذائقه مردم امروز و همراه با فناوری‌های نوین است؛ جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از طرح‌های و برنامه‌هایی است که با استفاده از این راهکار توانسته بسیاری از مردم را از اقشار و سنین مختلف به کتابخانه‌های سراسر کشور دعوت کند.

بیابانکی ادامه داد: امسال در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از مجموعه‌های گردآوری شده توسط من با عنوان «مهمان خراسان»  به عنوان یکی از منابع بخش کودک معرفی شد؛ در ایام برگزاری این جشنواره تصادفا به چند شهر مختلف از استان‌های مختلف سفر داشتم و بر طبق عادت و علاقه، سری هم به کتابخانه‌ عمومی آن شهرها زدم؛ برایم بسیار جالب بود که در تمام این کتابخانه‌ها کودکان بسیاری را می‌دیدم که در حال نقاشی بر اساس این کتاب و سایر منابع جشنواره رضوی بودند و تأثیرگذاری این حرکت را از نزدیک لمس کردم.

این شاعر و منتقد ادبی با اشاره به ویژگی‌های کتاب «مهمان خراسان» گفت: این کتاب شامل مجموعه‌ای از اشعار کودک و نوجوان  با موضوع امام رضا(ع) است و خاصیت شعر این است که هر یک از مخاطبان می‌توانند معنی و برداشت خود را از آن داشته باشند و آن را در قالب نقاشی ارائه دهند. به این ترتیب می‌توانم بگویم که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برگزاری این جشنواره، گامی بلند در جهت ترویج کتابخوانی، آشنایی با معارف رضوی و همچنین گسترش خلاقیت در کودکان برداشته است.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم کتابداران در هدایت مخاطبان و شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: همواره گفته‌ام که یک کتابدار می‌تواند مسیر زندگی یک فرد را عوض کند و مراجعه کننده را که ممکن است به بهانه جشنواره کتابخوانی رضوی یا سایر برنامه‌های دیگر به کتابخانه آمده، با معرفی کتاب‌های متناسب به آینده‌ای بهتر و یا با معرفی کتاب‌هایی نامناسب به آینده‌ای نامعلوم هدایت کند. بر این اساس این حرفه یک حرفه مهم و تخصصی است که به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارد. خوشبختانه با حضور کتابداران تحصیل‌کرده در بدنه کتابخانه‌ها، زمینه هدایت مطلوب مخاطبان و مراجعه کنندگان فراهم شده است.

بیابانکی با اشاره به برگزاری منظم و مطلوب مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: معرفی و تقدیر از برگزیدگان در بخش‌های متنوع و رده‌های سنی مختلف در این جشنواره، اقدامی شایسته تقدیر است که باید برای حمایت از این افراد در ادامه مسیر کتابخوانی برنامه‌ریزی کنیم. به طوری که باید افراد کتابخوان در سراسر کشور را شناسایی کنیم و با برنامه‌های مستمر نسبت به حفظ آنها در مسیر کتابخوانی اقدام و در ادامه سایرین را نیز به این مسیر هدایت کنیم.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 568