سنجان

سنجان

سنجان

سنجان

سنجان

سنجان

سنجان

سنجان
فعالیت های کتابخانه شهدای سنجان شهر اراک در هفته اول دی همزمان با هفته اول دی، فعالیت های فرهنگی به همت کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد.

*
1
کارگاه آموزشی مقابله با بلایای طبیعی در شهر اراک برگزار شد
به همت کتابخانه عمومی شهدای سنجان و با حضور کودکان و نوجوانان، کارگاه آموزشی مقابله با بلایای طبیعی با هدف کاهش تلفات حوادث غیرمترقبه وافزایش دانش مدیریت بحران در شهر اراک برگزار شد.
زهرا میرزاخانی، کارشناس مدیریت بحران شهرداری در این کارگاه گفت: یکی از موثرترین عوامل در پیشگیری و کاهش اثرات و حوادث و سوانح و همچنین نحوه مقابله با مخاطرات، افزایش سطح آگاهی و آموزش عموم افراد جامعه بویژه کودکان ونوجوانان است.
میرزاخانی افزود: کودکان به عنوان آسیب پذیر ترین قشر به هنگام رخداد بلایای طبیعی شناخته می‌شوند و آموزش به کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان فردا، بهترین و اصولی ترین روش برای کاهش اثرات بلایای طبیعی می‌باشد.

*
2
نشست کتاب‌خوان دختران نوجوان در کتابخانه شهدای سنجان اراک
با حضور جمعی از دختران نوجوان، نشست کتاب‌خوان در کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد.
در این نشست «سرود کریسمس» نوشته چارلز دیکنز، توسط فاطمه عسگری؛ «غول بزرگان» نوشته رولد دال، توسط بهاره آقاخانی؛ «دختر کرد» نوشته انسیه تاجیک، توسط ستایش سلیمانی؛ «بچه‌های محل و راز دستکش سیاه» نوشته پل ژاک بونزون، توسط فاطمه کبیری و «نخل» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی ، توسط مائده هاشمی معرفی و با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.

*
3
کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کتابخانه شهدای سنجان
با حضور جمعی از دختران نوجوان شهر اراک، کارگاه آموزشی کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با محوریت «ایجاد روابط بهتر والدین » در کتابخانه عمومی شهدای سنجان برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی مریم عباسی، مشاور و مدرس مهارت‌های زندگی گفت: پدر و مادر بهترین افراد برای نوجوان هستند، زیرا خیر خواه‌ترین افراد برای فرزند، والدین هستند و حاضرند همه هستی خود را فدای فرزند خود کنند.
وی افزود: آنان رازدارترین فرد نسبت به نوجوان هستند و هیچ گاه اسرار او را فاش نمی‌کنند. پدر و مادر همیشه در کنار نوجوان بوده و بی‌هیچ چشم‌داشتی، تمام تجربه‌های خود را در اختیار فزرندان می‌گذارند. از این رو نوجوان بهتر است در مسایل گوناگون زندگی با والدین خود مشورت کند.
عباسی ادامه داد: عدم شناخت سطح درک فرزند، توقعات بیش از حد توان فرزند و عدم توجه به ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی از سوی والدین، موجب بروز برخی اختلالات بین والدین و فرزندان می‌شود که باید با تدبیر، اندیشه و مقداری صبر و حوصله، این مشکلات را از سرراه برداشت.

*
4
آموزش خلاقیت ویژه خردسالان و کودکان در کتابخانه شهدای سنجان
با هدف پرورش هوش و خلاقیت، کارگاه آموزشی ویژه خردسالان و کودکان در کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد.
مرضیه بخشنده، مسئول کتابخانه شهدای سنجان گفت: کودکان سرشار از خلاقیت هستند، زیرا هنوز در قید‌و‌بند قواعد و چارچوب‌های بزرگ‌ترها قرار نگرفته‌اند اما مانند هرچیز دیگر، بزرگ‌ترها باید تفکر خلاق کودکان را هدایت کنند.
بخشنده افزود: همه‌ ما اصولا خلاقیت شگفت‌انگیزی را در نقاشی‌ها، بازی‌ها و ابتکارات کودکان می‌بینیم. تفکر خلاق در کودکان در رنگ‌آمیزی خلاقانه‌شان، انشاها و زبان‌های رمزی و عجیب‌و‌غریبی که طراحی می‌کنند، دیده می‌شود. 
وی ادامه داد: برگزاری این کلاس ها در کتابخانه با هدف پرورش هوش و خلاقیت کودکان و توجه بچه ها به استفاده از چیزهایی که  در طبیعت موجود است و ما به آن توجه ای نداریم، بوده است.
مسئول کتابخانه شهدای سنجان گفت: در کلاس‌های خلاقیت در کتابخانه، هر هفته از کودکان درخواست می شود تا هر چیز غیر قابل استفاده ای اعم از بطری آب معدنی، قوطی شامپو، کاغذهای باطله و ... را به کتابخانه بیاورند و با کمک سایر دوستان خود درباره کاردستی ای که می توان با آن دورریختی درست کرد، به گفتگو بنشینند.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات قصه‌گویی، معرفی و جمع‌خوانی کتاب، ساخت کاردستی از شخصیت‌های داستانی، نقاشی و بازی با حبوبات و رنگ‌ها ازجمله دیگر فعالیت‌های جانبی این کلاس‌ها می باشد.

*
5
کارگاه آموزش مهارتهای زندگی در کتابخانه شهدای سنجان
با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی، کارگاه آموزش مهارتهای زندگی با موضوع «مهارت‌های هسرداری، مواجهه با مشکلات و تعارضات» در کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد
مریم عباسی، کارشناس حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در این کارگاه گفت: آمار بالای طلاق در سطح کشور و وجود مشکلات و بحران‌های زندگی مدرن، آموزش مهارت‌های همسرداری و فرزندپروری را امری ضروری کرده و بر تأثیر این گونه کارگاه‌ها در تحکیم کانون خانواده تاثیر گذاشته است.
عباسی با بیان اینکه آموزش مداوم و همگانی از رسالت های همه ی دستگاههای فرهنگی واجرایی کشور است، افزود: باید در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی حساسیت ایجاد کنیم. متأسفانه در جامعه ما «مهارت نه گفتن» و «حل بحران و مسئله» وجود ندارد و همین مقوله به افزایش آسیب ها دامن می زند.
گفتنی است در این کارگاه‌های آموزشی سوالات  کلیدی در ارتباطات زوجین قبل از ازدواج، حین ازدواج و خانواده مطرح شده و با مشارکت شرکت کنندگان و مدرس به آنان پاسخ داده می شود.

منبع: اراک
 
تعداد بازديد اين صفحه: 143