.

.

.

.

.

.
فعالیت های کتابخانه شهدای سنجان اراک در هفته دوم بهمن همزمان با هفته دوم بهمن، فعالیت های فرهنگی به همت کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد.

*
برگزاری کلاس‌های آموزشی خلاقیت در کتابخانه شهدای سنجان اراک
به همت کتابخانه شهدای سنجان، کلاس‌های آموزشی خلاقیت ویژه خردسالان و کودکان در منطقه سنجان شهر اراک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، با هدف تقویت قوه تخیل، افزایش ابتکار و خلاقیت، ابراز احساسات،  تقویت فن بيان، تحرك قوه ابتكار و ابداع در كودكان و نوجوانان، کلاس های آموزشی خلاقیت ویژه کودکان 4 تا 7 سال در کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار می‌شود.
مرضیه بخشنده، مسئول کتابخانه شهدای سنجان گفت: کلاس‌های آموزشی کودکان کتابخانه شهدای سنجان با هدف و محوریت مطالعه و جذب کودکان به کتابخانه و آشناسازی آنها با قفسه ها و کتاب های موجود با حضور کارشناسان دوره های خلاقیت برگزار می شود.
بخشنده افزود: ارتقای سطح دانش و مهارت آن ها و به کارگیری قوه ذهن و استعداد کودکان در استفاده از ابزار و وسایل ازجمله اهداف اصلی این کلاس‌های آموزشی است.
وی ادامه داد: خلاقیت در کودکان ابعاد گوناگونی دارد؛ خلاقیت کلامی، فیزیکی، تجسمی، درون‌فردی و ... . در این میان روش‌های آموزشی گوناگونی نیز برای پرورش آن وجود دارد؛ بازی، قصه‌گویی، پرورش حواس پنجگانه و البته آموزش کاردستی. در روش آخر کودک بسیاری از مفاهیمی را که باید بیاموزد، به صورت غیرمستقیم و ماجراجويانه می‌آموزد.
مسئول کتابخانه شهدای سنجان به بیان تجربه های خود در برگزاری موفق کلاس های خلاقیت کودک و نوجوان پرداخته است که در ادامه بخشی از این تجارب را مرور می کنیم.

*
کارگاه ساخت کاردستی
این کلاس‌ها در ابتدا با معرفی ابزار مورد نیاز و آشنا کردن کودکان با نحوه استفاده از وسایل و ابزار و آموزش اولیه آغاز گردید، سپس از کودکان خواسته شد که همزمان آنچه را با چشم می بینند، انجام دهند و در هر مرحله از کار اگر مشکلی دارند با سؤال کردن و تکرار آموزش در کنار آن ها بتوانند به کار خود ادامه دهند.
در این برنامه آموزشی همچنین به آن ها آموزش داده شد که بتوانند با استفاده از وسایل ساده ای که در اطراف خود می بینند، چیزهای زیبا، جالب و پر کاربردی درست کنند.

*
قصه گویی
کودکان از طریق داستان ها و افسانه ها با حقایق و تجربه های زندگی آشنا می شوند. تأثیرپذیری از شخصیت های قصه، تقویت قدرت فهم و بیان، پرورش خلاقیت، آموزش زبان و افزایش گنجینه واژگان کودکان نیز از دیگر تأثیرهای آموزشی و تربیتی داستان سرایی به شمار می روند. در واقع داستان خلاقیت گسترده ای است که با آن هر فردی می تواند عقاید به ظاهر نامعقول را بازیابی و آن ها را جایگزین و استفاده سازنده از آن ها را مطرح کند.
در سلسله کلاس‌های خلاقیت در کتابخانه شهدای سنجان اراک قصه گویی باهدف چگونگی روبرو شدن با مشکل ها، حل آن ها و بسیاری از الگوهای رفتاری در گروه ها و طبقه های مختلف اجتماعی و سنی در داستان ها بیان می گردد.

*
اجرای برنامه های شاد همراه با بازیهای آموزشی
ازجمله  برنامه های اجراشده در کلاس‌‎های خلاقیت کتابخانه شهدای سنجان اجرای گریم صورت خردسالان و کودکان و همچنین اجرای نمایش عروسکی با همکاری اعضای کودک و نوجوان است.

*
اجرای برنامه های ملی کشور با هدف آشنایی با آداب ورسوم وسنن ایرانی
آیین ها، آداب و رسوم هر ملت، سازنده عناصر فرهنگی جامعه محسوب می‌شوند. تنوع، تفاوت ها و کثرت آیین ها و آداب و رسوم از دلایل غنای فرهنگی یک جامعه است. در روزگار بحران هویت یکی از راه های حفظ هویت فرهنگی، بازگشت به آیین ها، آداب و رسوم سنتی و فولکلوریک است. سرزمین ایران از دیرباز به عنوان یکی از گهواره های تمدن مطرح بوده است. نسل جدید و امروزی ما که بیشترین اطلاعات خود را از فضای مجازی دریافت می کند به راستی تا چه اندازه از رسوم، آیین، جشن و اعیاد ما که بخشی از هویت و فرهنگ ما را تشکیل می دهد، اطلاع دارند. از جمله اهداف برنامه های فرهنگی کتابخانه شهدای سنجان آشنایی خردسالان و کودکان این منطقه با آداب و رسوم ملی است.

*
نشست کتاب‌خوان کودکان در کتابخانه شهدای سنجان اراک
با حضور جمعی از کودکان و مادران خانه دار شهر اراک، نشست کتاب‌خوان کودکان در کتابخانه عمومی شهدای سنجان برگزار شد.
مرضیه بخشنده، مسئول کتابخانه شهدای سنجان گفت: سنین کودکی و نوجوانی از اهمیت خاصی در پرورش و ایجاد علاقه به کتابخوانی برخوردار است و البته در کنار خانواده‌ها که نقش اصلی و اساسی را در این بین ایفا می کنند، کتابداران نیز نقش مهمی را در این امر بر عهده دارند.
 بخشنده افزود: از مهم‌ترین رسالت‌های کتابخانه، ایجاد شوق به کتابخوانی در کودکان و نوجوانان است که در این حوزه، کتابخانه شهدای سنجان برنامه‌های متنوع و جذابی را اجرا می کند و از جمله مهمترین آنها اجرای برنامه داخلی نشست «کتاب‌خوان» به تأسی از نشست‌های کتا‌ب‌خوان کشوری است.
وی ادامه داد: در این نشست‌ها کتاب‌های خوانده شده توسط کودکان در حضور جمعی از همسن و سالان خود معرفی و به اشتراک گذاشته می شود.
مسئول کتابخانه شهدای سنجان ادامه داد: والدین کودکان نیز با تماشای نشست کتاب‌خوان، برای خردسالان و کودکان چون مشوقی دلسوز در کنار آنها هستند.

منبع: اراک
 
تعداد بازديد اين صفحه: 68