ا

ا

ا
1397/10/11 سه‌شنبه دیدار حجت الاسلام دانشی با اعضای شورای اسلامی شهر اراک جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر اراک با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، کاوه فلک الافلاکی، علیرضا مرادی، ایرج رضایی، سعید نادری و طوفان محمدی از اعضای شورای اسلامی شهر اراک به همراه حمید کربلایی حسنی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی حضور یافتند و با حجت الاسلام عباس دانشی دیدار و گفتگو کردند.
حجت الاسلام دانشی در این دیدار گفت: کتاب زیربنا و زیرساخت توسعه همه جانبه کشور است و اداره کل کتابخانه های عمومی به عنوان بزرگترین دستگاه فرهنگی استان مرکزی، به دنبال ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین آحاد جامعه است.
دانشی سرانه مطالعه در کشور را پایین ارزیابی کرد و گفت: ایران از لحاظ سرانه مطالعه، چاپ و نشر کتب و تعداد اعضا نسبت به سرانه جهانی فاصله دارد.
وی افزود: مطالعه صورت گرفته در فضای مجازی مفید فایده نیست و مطالعه مفید، مطالعه‌ای هدفمند و منطبق بر سیر منطقی است که نتیجه آن افزایش دانش افراد است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی تصریح کرد: در راستای استفاده بهینه و سودمند از فضای مجازی و ترویج مطالعه در این فضا نیاز است تا بسترهای فرهنگ و آموزش این پدیده در کشور فراهم شود که در این زمینه باید دیگر نهادهای آموزشی و فرهنگی از جمله آموزش‌ و پرورش وارد میدان شوند.
وی ضمن ارایه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان، گفت: بیش از 52 هزار نفر در 73 باب کتابخانه نهادی و 10 باب کتابخانه مشارکتی استان مرکزی عضو هستند و از خدمات فرهنگی این مراکز بهره مند می شوند.
حجت الاسلام دانشی ادامه داد: اعتبارات کتابخانه ها از نیم درصد درآمد شهرداری ها و اعتبارات تملک دارایی تامین می شود وچنانچه این بودجه به موقع توسط شهرداری ها تامین شود، زمینه شاداب سازی کتابخانه های عمومی و ترغیب مردم به امر کتابخوانی فراهم خواهد شد.
وی گفت: توسعه زیرساخت ها در ارایه امکانات بهتر و جذب افراد علاقه مند به مطالعه در استان از جمله اولویت های این اداره کل در برنامه ششم توسعه است و تلاش برای تکمیل و راه اندازی کتابخانه مرکزی شهر از جمله برنامه های اصلی است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی افزود: عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی اراک از سالها پیش آغاز شده و تاکنون با صرف 80 میلیارد ریال اعتبار 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی در پایان اظهار داشت: مجموعه استان در تلاش است تا پایان دولت دوازدهم کتابخانه مرکزی استان را تکمیل و بهره برداری برساند و این مهم نیازمند تعامل و همکاری بیشتر شورای اسلامی و شهرداری می باشد.
در ادامه این جلسه نیز اعضای شورای اسلامی شهر اراک به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون وضعیت کتابخانه های عمومی شهر اراک پرداختند و گزارشی از اقدامات شهرداری اراک در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی ارایه کردند.
در پایان نیز از طرف سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک 17 عنوان کتاب و 2 عنوان بروشور با موضوع فرهنگ شهروندی و به تعداد 1500 جلد به کتابخانه های عمومی استان مرکزی اهدا شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 178