.
به همت کتابخانه شهید زراستوند؛ یادواره شهید محمد زراستوند در اراک برگزار شد یادواره «شهید محمد زراستوند» مسئول عقیدتی سپاه اراک در کتابخانه عمومی شهید زراستوند این شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته دفاع مقدس، یادواره «شهید محمد زراستوند» مسئول عقیدتی سپاه اراک با حضور خانواده شهید، جمعی از همرزمان، بسیجیان، خانواده معظم شهدا، کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی در کتابخانه عمومی شهید زراستوند اراک برگزار شد.
گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

در این مراسم حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: در فضای معنوی ایام ماه محرم و در روزهایی که یادآور خاطرات دلاورمردی‌های شهدای دفاع مقدس می‌باشد، خرسند هستیم که توانستیم لحظاتی را با نام و یاد یکی از نام آوران دفاع مقدس در خدمت خانواده شهید و همرزمانش در محیط کتابخانه عمومی مزین به نام شهید زراستوند باشیم.

حجت الاسلام دانشی افزود: دفاع مقدس برای ما تنها یک جنگ تحمیلی نبود بلکه میزان بود و برای سنجش مردانگی افراد به آن توجه می‌شد.

وی ادامه داد: در سال‌های سخت دفاع مقدس، برای سنجش بصیرت و تعهد  علما، سیاستمداران، مدیران، هنرمندان و دانشگاهیان به رفتار آنها با جنگ توجه می شد و امروزه نیز مدیرانی موفق تر هستند و بهتر به مردم خدمت می‌کنند که بیشترین همت را در دوران دفاع مقدس داشته‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با بیان خاطراتی از علامه محمد تقی جعفری پیرامون دفاع مقدس، افزود: ایشان معتقد بودند که جوانان بسیجی و رزمندگان، مطالعات عرفانی علما را متحول کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ما وامدار شهدا هستیم و امثال شهید زراستوند اسطوره‌هایی هستند که تنها یک دوره از تاریخ ایران عزیز ما نام‌آورانی اینچنین به خود دیده است و این تاریخ تکرار نشدنی است.

حجت الاسلام دانشی با اشاره به ویژگی‌های شاخص و بارز شهید محمد زراستوند، اظهار داشت: این شهید والامقام از مؤسسین اصلی سپاه اراک و عضو شورای فرماندهی سپاه بود و شخصیتی چند بعدی داشتند که می‌تواند برای نسل امروز به عنوان یک الگوی واقعی معرفی شود.

وی افزود: شهید زراستوند در مبارزات خیابانی در شهرهای بزرگ مثل تهران و کرج شرکت داشت و یک سال قبل از پیروزی انقلاب، کتابخانه‌ای را در فردیس کرج تأسیس کرد که چند هزار نفر هم اکنون عضو آن هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ادامه داد: اگر نیاز به تلاش در عرصه عمران و بازسازی بود، شهید زراستوند به عنوان جهادگر وارد عمل می‌شد و در هنگام شروع جنگ، به عنوان یک سرباز و رزمنده در خط مقدم حاضر شد.

دانشی ادامه داد: در پشت جبهه‌ها اگر تقویت بنیان‌های دینی و مذهبی جوانان مورد نیاز می‌شد، شهید زراستوند به عنوان مربی عقیدتی و سیاسی به فعالیت می‌پرداخت و اگر نیاز به تبیین مسائل انقلاب می‌شد، ایشان تحلیل گر سیاسی می‌شدند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی این آمادگی را دارد تا با همکاری خانواده و همرزمان شهید، کتابی جامع پیرامون زندگی شهید محمد زراستوند منتشر کند.

در ادامه سید کمال شریفی از همرزمان شهید زراستوند به بیان خاطراتی از شهید پرداخت و گفت: شهید محمد زراستوند مقلد امام راحل بود و به فعالیت‌های مذهبی و مبارزات انقلابی با حکومت شاه خائن روی آورد و چندین مرتبه در این رابطه توسط مأموران حکومتی دستگیر و مورد شکنجه قرار گرفت.

وی افزود: این شهید بزرگوار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا در جهاد سازندگی مشغول خدمت شد و بعد از آن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و پس از مجاهدت‌های فراوان در راه اسلام ناب محمدی(ص)، در کربلای بستان به شهادت رسید.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام عبدالله زراستوند برادر شهید، ابعاد اخلاقی و خصوصیات ویژه این شهید والامقام را تشریح کرد و اظهار داشت: برادرم در وصیت‌نامه خود تأکید کرده بود که پس از شهادت، پیکرش در گلزار شهدای شیخان قم تدفین شود.

وی افزود: محمد هنگام عملیات شناسایی در منطقه تحت نفوذ دشمن، به آرزوی زیبای خود رسید و نزدیک به یک ماه پیکرش در منطقه بر روی زمین ماند و پس از آزادی آن مناطق، پیکرش به وطن بازگشت و پس از انجام مراسم تدفین به شهر قم منتقل و بنا بر وصیت شهید در جوار حرم حضرت معصومه(س) در قبرستان تاریخی شیخان قم به خاک سپرده شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 360