.

mpl_2.JPG

mpl_3.JPG

mpl_4.JPG

mpl_5.JPG

.

mpl_7.JPG
به همت کتابخانه مشارکتی امام صادق(ع)؛ برگزاری نشست کتاب‌خوان کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) اراک با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، نشست کتاب‌خوان کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مرکزی، به همت کتابخانه مشارکتی امام صادق(ع)، نشست تخصصی کتاب‌خوان با محوریت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با حضور حجت الاسلام دانشی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) شهر اراک برگزار شد و 6 عنوان کتاب را با علاقمندان به اشتراک گذاشت.

«زن باید اینگونه باشد»   نوشته اصغر طاهرزاده   معرفی توسط زهرا کرمی
این کتاب مجموعه‌ چند سخنرانی از استاد طاهرزاده است که در آن‌ها از زوایای مختلف موضوع زن و خانواده مورد بررسی قرار گرفته، به اضافه‌ مجموعه‌ی سؤال و جواب‌هایی که در مورد ازدواج از ایشان شده است.
در بحث عوامل بحران خانواده و راه برون‌رفت از آن سعی شده با دقت در مشکلاتی که فرهنگ مدرنیته برای خانواده ایجاد کرده، ابتدا موضوع موشکافی شود سپس با نقد پیشنهادهایی که بدون در نظر گرفتن آفات فرهنگ مدرنیته، می خواهند نظام خانوادة از دست رفته را به آن برگردانند، احیاء خانواده را با عبور از مدرنیته مدّ نظر قرار دهد.
اگر بدانیم که زنان در تعیین شخصیت و سرنوشت جامعه نقش اساسی دارند و هرگونه اخلاق و منش و شخصیتی پیدا کنند، تأثیر مستقیم و ماندگار بر فرزندان و همسرانشان می‌گذارند، زن و مرد دست به دست هم می‌دهیم تا برای رسیدنِ جامعه به افق‌های متعالی، نسبت به جایگاه زنان نهایت هوشیاری را به صحنه آوریم.

کتاب «فرهنگ مدرنیته و توهم»  نوشته اصغر طاهرزاده معرفی توسط طاهره راهزانی
در این کتاب صِرفاً به ضعف مدرنیته بسنده نشده، بلکه اولاً پیشنهادهای جایگزین مورد بحث قرار گرفته و ثانیاً راه عبور از مدرنیته و رسیدن به تمدن اسلامی بررسی شده است.
کتاب معنی به‌حضورآوردن باطن طبیعت را با مثال‌های مختلف به نحو قابل درک تبیین کرده است تا خوانندة از این نکتة بسیار مهم حتی‌الامکان تصور قابل قبولی به‌دست آورد و آن را زمینة تفکرات بعدی خود قرار دهد.

کتاب «بشقاب های سمی»  نوشته حسین امانلو   معرفی توسط سمیه رنج بریان
کتاب فوق در نه فصل تهیه شده است. در فصل اول به کالبد شکافی جنگ تمام عیار فرهنگی علیه نظام جمهوری اسلامی - که ماهواره ها اصلی ترین وسیله برای استحاله فرهنگی محسوب می شود - پرداخته شده است.
در فصل دوم با هدف جلب توجه خوانندگان به سواد رسانه ای مطالبی ارایه شده و در ادامه به اهداف، ماهیت و برنامه های شبکه های ماهواره ای پرداخته شده است. فصل سوم کتاب به بیان آسیب ها و پی آمدهای فردی و اجتماعی و اعتقادی و سیاسی ماهواره ها اختصاص یافته است و این موضوع از منظر تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است.
از آنجایی که خانواده در نظام تعلیم و تربیت از مقام ویژه ای برخوردار است، فصل چهارم به اهمیت این جایگاه پرداخته و تاثیر و آسیب های ماهواره بر خانواده در حوزه جنگ نرم پرداخته است.
فصل پنجم کتاب به علل گرایش مردم به ویژه خانواده ها به برنامه های شبکه های ماهواره ای پرداخته و چرایی گرایش به این پدیده را در ابعاد مختلف بررسی کرده است.
در فصل ششم برای عبرت گیری از آثار شوم این رسانه بر فروپاشی خانواده در آمریکای مدعی آزادی و حقوق بشر؛ با ارایه آمار و ارقام به ترسیم وضعیت ناهنجار این نهاد در کشور مذکور پرداخته شده است. در ادامه از آنجایی که یکی از اهداف اصلی دشمن از بین بردن غیرت و تعصب خانوادگی است؛ در فصل هفتم به این مساله از منظر روایات و احادیث دینی پرداخته است. در فصل هشتم نیز آثار علمی و روانشناختی رسانه و برنامه های شبکه های ماهواره ای در ذهن و مغز و سیستم روانی انسان مورد توجه قرار گرفته است، تا نشان دهد ماهواره ها چگونه بر سرشت و فطرت انسان ها تاثیر می گذارند.
سرانجام در فصل نهم راهکارهای فرهنگی برای تقویت جبهه خودی در مقابل هجمه فرهنگی بیگانه عرضه شده است.

کتاب «نقش خانواده در پیگیری از انحرافات»  نوشته سید یوسف الله نحوی    معرفی توسط سمیه ذبیحی راد
خانواده از نظر اسلام جایگاهی بسیار مهم دارد و سنگ اول بنای حیات جامعه است. هرگونه پیشرفت و خوشبختی در ابعاد مختلف اجتماعی، در سایه خانواده حاصل می‎شود. خانواده عامل ثبات و سازش اجتماعی نیز هست؛ زیرا بسیاری از هنجارها و ناهنجاری‌های جامعه مربوط به همین نهاد مقدس است. هرچه محیط خانواده سالم و امن باشد، به همان اندازه در روحیه افراد و اعضای آن تأثیر مثبت گذاشته و این تأثیرات مطلوب به جامعه منتقل می‌شود. بنابراین، سعادت جامعه، تا حدود زیادی در گرو آن است.
از سوی دیگر هرگاه خانواده دارای محیطی نامساعد و ناهنجار باشد، به همان اندازه بر رفتارهای اعضای خانواده تأثیر منفی گذاشته، از این طریق موجب آسیب‌پذیری و اختلالات اجتماعی می‌گردد.

کتاب «هجوم خاموش»   نوشته محمد سقازاده    معرفی توسط افسانه برزگر
کتاب هجوم خاموش مجموعه ای جهت شناسایی وآگاه سازی افراد جامعه به ویژه نسل جوان در برابر هجوم فرهنگی دشمنان قسم خورده می باشد وی ا به عبارت ساده تر، شناسایی آسیب های فرهنگی معاصر که به وسیله دشمنان برای نابودی نسل نوجوان وجوان که حساس ترین نسل هر ملتی به حساب می آید طراحی شده است.
این کتاب کار مشترک دو نویسنده سید محمد سقازاده و حمزه کریم خانی برای همه گروهای سنی بخصوص نسل جوان تهیه وتوسط انتشارات عطر یاس به چاپ هشتم در سال 1391 با 288صفحه رسیده است.
در این کتاب زاویه های مختلف این پدیده ها بررسی و آثار و پیامد های آن بیان شده است و هدف اصلی نویسنده تلاش و شناخت و آگاهی سازی افراد جامعه نسبت به این تهاجم فرهنگی که روز به روز بر برنامه ها و دسیسه های دشمنان علیه ملت ایران افزوده می شود.

کتاب  «آسیب شناسی خانواده»  نوشته سی دجعفرحق شناس    معرفی توسط نسرین لطفی
محتوای این اثر مجموعاً از 8 مقاله و دو گفت وگو شکل گرفته است که پس از پیشگفتار، اولین مقاله با عنوان «آسیب شناسی نگاه به زن و خانواده در ایران» با همت حجت الاسلام محمد رضا زیبایی نژاد نگاشته شده است.
این مقاله پس از مقدمه ای کوتاه؛ موضوع مشکلات خانواده را در ایران با عناوینی همچون افزایش سن ازدواج و مجرد زیستی، تزلزل خانواده و ضعف کارآمدی خانواده ‏ها مورد بحث و بررسی های علمی قرار داده است.
همچنین آسیب شناسی نگاه به زن و خانواده عنوانی است که دومین بخش این پژوهش را به خود اختصاص داده است. در این بخش موضوعاتی از قبیل آسیب‏ شناسی دفاع از حقوق زنان و بررسی تأثیرات مدرنیته بر خانواده آمده است که به تفسیر «تغییر در نوع نگاه به هویت و نقش های جنسیتی بر اساس دیدگاه های فمینیستی» از سوی نویسنده مقاله پرداخته شده است.
رویکرد اسلامی به خانواده، آسیب شناسی خانواده ایرانی و تأمل ها و پرسش ها سایر عناوین بخش دوم این پژوهش را به خود اختصاص داده است.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 268